تاریخ : جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ 15 ذو الحجة 1445 Friday, 21 June , 2024
40

شهرداری هوره

  • 9:38
  • 25 بهمن 1399

روستای هوره یکی از روستاهای استان چهارمحال و بختیاری است که در شهرستان سامان قرار دارد. روستا در محدوده کوهستانی سامان واقع شده و برای همین بافت مسکونی متراکمی را در روستا شاهد هستیم. خانه‌های روستا اغلب یک طبقه هستند و دیوار خانه‌ها ضخیم و در و پنجره‌ی خانه‌ها کوچک است. سقف اکثر خانه‌های روستای هوره با تیرهای چوبی ساخته شده و با کاهگل اندود شده است. مصالح خانه‌های قدیمی روستا سنگ، چوب و خاک بوده ولی امروزه از سیمان، گچ و آهن نیز در ساختمان‌سازی روستا استفاده می‌شود. همچنین کوچه‌های روستا باریک و پیچ در پیچ است. این سبک معماری مختص مناطق کوهستانی (به منظور حفظ گرما در داخل خانه) ایران بوده است.

پل هوره: پل هوره در مجاورت روستای هوره و بر روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده است. معماری پل الهام گرفته شده از پل‌های دوره صفوی است. این پل هفت دهنه دارد و با مصالح سنگ و سیمان در سال ۱۳۳۷ ساخته شده است. این پل دو روستای هوره و سوادجان را به هم متصل می‌کند.

قلعه هوره: قلعه که بازمانده دوره قاجار است بر ارتفاعات روستا واقع شده است. با توجه به اینکه در گذشته دزد و سارق زیادی وجود داشته این قلعه برای دفاع از روستا و در بیرون از روستا بنا شده است. قلعه دارای هفت برج و چندین نگهبان بوده که از آن هفت برج تنها دو برج باقی مانده است. امروزه از قلعه ویرانه‌‌ای بیش برجای نمانده است.

حمام هوره: حمام تاریخی هوره دیگر بنای تاریخی این روستا است. این حمام قدمتی ۷۰۰ ساله دارد و بر زیر تل خاک پنهان مانده‌ است. سقف بنا بر اثر بی‌احتیاطی و بی‌توجهی مسئولین تخریب شد و داخل حمام نیز به محل ریختن زبانه تبدیل شده است.
پوشاک محلی: مردم روستای هوره لباس محلی بر تن می‌کنند. مردان پیراهن ساده، شلوار بختیاری، چوقا، شال کمر و گیوه می‌پوشند. پوشیدن کلاه بختیاری نشان از موقعیت اجتماعی فرد در روستا دارد. رنگ کلاه سیاه و از جنس نمد است.

لینک کوتاه : http://pordanjan.ir/?p=671
  • دیدگاه‌ها برای شهرداری هوره بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.

تماس با شهرداری